Objawy zapłodnienia  –  Jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu

Objawy zapolodnienia poracy ciaza RP

Objawy zapłodnienia to szereg pewnych symptomów, które sygnalizują kobiecie, że najprawdopodobniej może być w ciąży. Trzeba jednak pamiętać, że jakiekolwiek objawy ciąży, które możemy sami zaobserwować, pojawiają się dopiero po kilku tygodniach od momentu zapłodnienia.

Jakie są pierwsze objawy zapłodnienia?

Objawy zapłodnienia w pierwszych trymestrze

Pierwsze objawy zapłodnienia przypominają nieco symptomy zespołu napięcia przedmiesiączkowego – zmęczenie, senność, spadek nastroju. Objawy te pojawiają się mniej więcej w tym samym czasie, co spodziewana miesiączka, jednak krwawienie zazwyczaj nie występuje, co jest w wielu przypadkach pierwszym sygnałem o rozwijającej się ciąży.

Niektóre kobiety będąc w ciąży mają przez pierwsze trzy miesiące miesiączki, a w zasadzie krwawienia przypominające miesiączki. Są to jednak krwawienia znacznie mniej obfite i na szczęście nie oznaczają niczego złego, choć zawsze warto wspomnieć o tym lekarzowi ginekologowi.

Przeczytaj też: NovuVita Femina na płodność u kobiet.

Inne objawy wskazujące o ciąży

Pozostałe objawy zapłodnienia mogą być już trochę mniej przyjemne dla kobiety. Piersi stają się dużo wrażliwsze i bolą przy dotykaniu, robią się też większe. Kobieta w pierwszych tygodniach ciąży czuje się bardzo zmęczona nawet po przespanej nocy, a za to odpowiedzialny jest podwyższony poziom progesteronu podtrzymujący zarodek przy życiu. Pojawiają się też kłopoty z metabolizmem, nagłe zmiany nastrojów, trudności ze skupieniem się na jednej rzeczy.

Tego typu dolegliwości towarzyszą większości ciężarnych kobiet, ale wcale nie muszą oznaczać z całą pewnością, że kobieta, która ma poranne nudności albo jest senna, na pewno jest w ciąży. Bywa też, że objawy te są przez kobiety wyolbrzymiane, zwłaszcza wtedy, gdy kobieta boi się „wpadki” albo wprost przeciwnie, bardzo mocno stara się zajść w ciążę.

Dopóki dziecko w brzuchu mamy nie urośnie tak, że ciąża kobiety jest widoczna gołym okiem, zapłodnienie może stwierdzić jedynie lekarz. Wszelkie objawy kojarzone z ciążą mogą być tylko fałszywym alarmem albo odwrotnie, mimo rozwijającej się ciąży kobieta nie odczuwa żadnych typowych dla pierwszych tygodni dolegliwości. Zawsze jednak warto wybrać się do ginekologa, jeśli kobieta zaobserwuje u siebie takie objawy zapłodnienia, i potwierdzić, czy faktycznie rozpoczęła się ciąża.

Sprawdź także : tabletki NuvuVita Vir polepszające jakość plemników.

Jak przebiega ciąża

Jak przebiega ciąża

Prawidłowo rozwijająca się ciąża trwa około 40 tygodni, co daje w sumie trochę ponad dziewięć miesięcy. Ciąża tydzień po tygodniu daje różne zmiany w życiu płodowym przyszłego dziecka i od tego, czy wszystkie procesy rozwojowe zachodzą we właściwym czasie będzie zależeć, czy dziecko urodzi się zdrowe, czy też będzie obciążone mniej lub bardziej poważnymi schorzeniami.

W trakcie ciąży mogą być przekazane dziecku choroby genetyczne, na które niestety w wielu przypadkach nie można mieć wpływu, ewentualnie można tylko w pewnym stopniu złagodzić przyszłe objawy choroby. Z tego względu bardzo ważne jest wykonywanie regularnych badań ciążowych, które będą w stanie potwierdzić, że płód rozwija się prawidłowo. W przypadku, gdy stwierdzone zostaną jakiekolwiek zaburzenia, można podjąć leczenie. W niektórych sytuacjach możliwe jest nawet przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego na nienarodzonym dziecku – są to zwykle operacje obarczone sporym ryzykiem, ale wykonuje się je tylko w sytuacji zagrożenia życia dziecka.

Jakie zmiany zachodzą podczas ciąży

Zmiany w czasie ciąży

Przyszłe mamy zwykle chciałyby wiedzieć, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Najlepszym sposobem na zdobycie takiej wiedzy jest uczęszczanie do szkoły rodzenia, czytanie książek dotyczących ciąży i porodu albo czytanie fachowych informacji w internecie.

Warto także wiedzieć jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu dla bezpieczeństwa swojego dziecka – mając świadomość, co dzieje się z ciałem podczas tych dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko, łatwiej stwierdzić, czy dolegliwości towarzyszące ciąży są naturalne czy też sygnalizują, że ze zdrowiem przyszłej mamy lub dziecka dzieje się coś niedobrego.

Kluczowy moment ciąży to pierwszy trymestr, czyli tygodnie od pierwszego do 13-14. Wtedy właśnie kształtuje się struktura człowieka i rozwijają się najważniejsze narządy. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby w pierwszych trzech miesiącach kobiety w ciąży dbały o siebie szczególnie mocno, zwłaszcza jeśli ich ciąża jest obarczona ryzykiem, na przykład w przypadku kobiet starszych, kobiet, które ciężko chorowały albo wcześniej zdarzały im się poronienia.

Jak ustala się wiek ciąży

Właśnie w pierwszym trymestrze najczęściej dochodzi do poronień. Trzeba pamiętać o tym, że ciąża nie liczy się dokładnie od momentu zapłodnienia, ale wiek ciąży ustala się na podstawie daty ostatniej miesiączki poprzedzającej zapłodnienie jajeczka. Czyli de facto można powiedzieć, że w chwili zapłodnienia ciąża trwa już dwa tygodnie. Takie obliczanie wieku ciąży związane jest z cyklem miesięcznym kobiety, które zaczyna się właśnie z pierwszym dniem miesiączki.

Objawy ciąży

Ciąża nie daje objawów od razu, ale dopiero po pewnym czasie. Pierwszym symptomem, sugerującym kobiecie, że może spodziewać się dziecka, jest:

  • brak miesiączki

Niedługo potem odczuwalne są inne dolegliwości, przypisywane ciąży, takie jak:

  • poranne mdłości
  • obrzęk piersi
  • wahania nastroju
  • zmiana nawyków żywieniowych
Symptomy ciąży

Te symptomy jednak nie są stuprocentowym potwierdzeniem ciąży. Taką pewność można zyskać dopiero w momencie wykonania badań lekarskich. Zwykle jest to badanie ginekologiczne, badanie krwi i moczu oraz badanie USG, na którym można zobaczyć zarodek, mimo że ciąża nie daje jeszcze żadnych zewnętrznych objawów.

Pomocne w zajściu w ciąże może być polecany przez nas suplement na kobiece libido.

Wraz z rozpoczęciem się drugiego trymestru ciąży najmniej nieprzyjemne dolegliwości zwykle ustępują, kobieta zaczyna za to odczuwać w sposób bardziej namacalny, że w jej brzuchu rozwija się małe dziecko. W tym czasie można już zacząć odczuwać pierwsze ruchy dziecka, a brzuch i piersi zaczynają się widocznie powiększać.

W drugim trymestrze można już zrobić badanie USG określające płeć przyszłego dziecka. Ale głównym celem ultrasonografii ciążowej jest sprawdzenie, czy płód rozwinął się prawidłowo, czy dziecko wygląda tak jak powinno oraz jaka jest dokładnie waga i wzrost dziecka. W tym czasie określa się także datę porodu. Trzeci trymestr ciąży to już oczekiwanie na poród. Dziecko jest niemal całkowicie rozwinięte i jeśli urodzi się w siódmym czy ósmym miesiącu ciąży jest spora szansa, że mimo przedwczesnego porodu dziecko przeżyje i będzie później zdrowe.

Ciąża jest prawdziwym wyzwaniem dla wszystkich kobiet, zwłaszcza dla tych, które jeszcze nigdy wcześniej nie rodziły dzieci i nie mają kompletnie doświadczenia w tej materii. Dzięki temu, że będą dokładnie znały przebieg ciąży, będą w stanie przygotować się na zmiany.

Ciąża tydzień po tygodniu

Ciąża tydzień po tygodniu to doskonały przewodnik dla każdej przyszłej mamy, która chciałaby mieć pewność i spokój, że jej dziecku, a także jej samej, nic nie zagraża podczas tych dziewięciu miesięcy. Spora część zmian w życiu płodowym dziecka nie jest odczuwalna dla matki, ale dzięki znajomości przebiegu ciąży może ona w łatwy sposób sprawdzić, na jakim etapie rozwoju jest w danym tygodniu jej dziecko.

Dzięki dokładnej znajomości przebiegu ciąży kobieta też lepiej zrozumie zmiany, jakie w okresie ciąży zachodzą w jej własnym ciele. Kalendarz ciąży umożliwi także sprawne zaplanowanie wszystkich badań kontrolnych, jakie należy wykonać w trakcie ciąży. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że chociaż każda zdrowo rozwijająca się ciąża przebiega według pewnego schematu, to jednak pewne dolegliwości mogą u danej kobiety wcale nie wystąpić albo wręcz przeciwnie, będą one bardziej nasilone niż u innych ciężarnych – w obu przypadkach nie musi to wcale oznaczać problemów z ciążą, a jedynie będzie dotyczyło indywidualnych zachowań kobiecego organizmu.

Poczytaj także: tabletki Erisil na silną erekcję.

Znając kalendarz przebiegu ciąży można też dopasować dotychczasowy styl życia do nowej sytuacji jaką jest oczekiwanie na dziecko, a więc chociażby to, że kobieta powinna zdrowo się odżywiać i unikać niektórych rodzajów aktywności fizycznej. Należy też wziąć pod uwagę, że nawet prawidłowy rozwój ciąży w pierwszych tygodniach czy miesiącach nie zawsze musi być gwarancją, że dziecko na pewno urodzi się zdrowe, dlatego aż do samego rozwiązania kobieta musi dbać o siebie i własne maleństwo.

Lepiej też od samego początku ciąży pozostawać przez całe dziewięć miesięcy pod opieką tego samego lekarza i położonej, ponieważ będą oni lepiej zorientowani w przebiegu ciąży niż personel medyczny, który widzi nas pierwszy raz. Trzeba także koniecznie podczas pierwszej wizyty u ginekologa powiedzieć lekarzowi o wszelkich wcześniej przebytych chorobach, które mogą w jakikolwiek sposób wpłynąć na przebieg aktualnej ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.